KESÄTAPAAMINEN
Tarkastelet mennyttä tapahtumaa.
- la 26.7.2025 klo 12
- Ilomantsi
Sukuseuran sääntömääräinen vuosikokous Ilomantsissa 26.7.2025
Varaa päivä kalenteriin ja kokoa lähiserkut mukaan, hyvää ruokaa, erinomaista seuraa, koettavaa ja nähtävää. Ohjelma tarkentuu kevään aikana.
Ohjelma:
12.00-13.00 Karjalainen pitopöytä, Parppeinpirtti
13.00-14.30 Seurustelua, Sääntömääräinen vuosikokous, ohjelmaa
14.30-14.50 Kanteleen soittoa: Liisa Matveinen
14.50-16.00 Kahvi ja makea piirakka
16.00-18.00 Museo, opas: Sotakamreeri Rauno Suhonen
Kokoonnuimme sukuseuran sääntömääräiseen kokoukseen Ilomantsiin 26.7.2025
Aloitimme päivän nauttimalla Parppeinpirtin kuuluisan Karjalaisen pitopöydän antimia. Vilkas keskustelu säesti ruokailua, päivitettiin kuulumisia ja tutustuttiin myös uusiin sukuseuralaisiin.
Väistyvä puheenjohtaja Aira Hotti kertoi sukuseuran kuulumisia ja piti esitelmän ”Suvun merkitys evakoille”. Irene Roivainen piti esitelmän ”Suvun merkitys yhteisön kannalta”. Sen jälkeen pidettiin sääntömääräinen vuosikokous, jossa valittiin uusi hallitus. Vuosikokous valitsi puheenjohtajaksi Irene Roivaisen ja varapuheenjohtajaksi Aira Hotin.
Sitten kuuntelimme Liisa Matveisen kanteleen soittoa. Kahvin ja leivonnaisten jälkeen olimmekin valmiita lähtemään oppaamme Sotakamreeri Rauno Suhosen mukaan museokierrokselle. Aivan mahtava reilut kaksituntinen vierähti kiertäen museorakennuksia, nähden ja kuullen tarinaa henkilöistä ja paikoista kuten Rajakenraalin maja, josta käsin kenraalimajuri Erkki Raappana johti Ilomantsin taisteluita sodan aikana ja 14. divisioonan historiaa sodan ajan tapahtumista. Tunsimme syvää kiitollisuutta sotaveteraaneille heidän tekemistään uhrauksista sodan vaatiessa monen vuoden ponnistuksen niin sodassa kuin kotirintamallakin vapaan Suomen vuoksi.
Tutustuimme myös Parppeinvaaran runokylään ja Runonlaulajan pirttiin sekä Luontopirtti Mesikkään, jossa näimme seudun metsien villieläimiä ja kuuntelimme oppaan kertomuksia.
Päätimme kierroksen muistomerkille, joka on pystytetty ”Kalevalaan laulaneitten suurlaulajien muistolle” ja ihailimme edessä avautuvia mahtavia vaaramaisemia.
Lähellä Parppeinvaaraa on tie nimeltään ”Roivaanpolku” ja sen lähellä ”Sissipolku”. Oppaamme Rauno Suhonen arveli, että nämä tiet on nimetty sissipäällikkö Lauri Roivaan mukaan.
Nämä sukuseuran vuosittaiset kokoontumiset eri puolilla Suomea ovat todellinen rikkaus, retket ja tutustumiset paikalliseen historiaan ja nähtävyyksiin ovat antoisia. Aina saamme nauttia hyvää ruokaa hyvässä seurassa. Tämä myös mahdollistaa eri puolilla Suomea asuvia suvun jäseniä järjestämään tapahtuman yhteyteen serkkutapaamisia.
Alla on kuvia tapahtumasta:
Kuva 1, Puheenjohtaja Irene Roivainen, Pauli Välimäki ja varapuheenjohtaja Aira Hotti
Kuva 2, Ruokailu Parppeinpirtin yläkerrassa
Kuva 3, Oppaan kertomuksia ja kanteleen soittoa Runonlaulajan pirtissä
Kuva 4, Sotakamreeri Rauno Suhonen esittelee kenraalimajuri Erkki Raappanan sodanaikaista työhuonetta Rajakenraalin majassa.




Sukutapaaminen 2024 Siilinjärven Pöljällä 23.5.2024
Tervetuloa Siilinjärven Pöljälle sukutapaamiseen 27.7.2024!
Tilaisuus järjestetään Pöljän seurantalolla klo 12 alkaen. Osoite Seurantalontie 1, Pöljä. Pöljän kylä sijaitsee 5-tien varressa hyvin kulkuyhteyksien päässä.
Aloitetaan omakustanteisella lounaalla klo 12.
Ohjelma on rakennettu perinteisen ”iltaman” idealla. Juhla alkaa klo 13.
Avauspuhe, puheenjohtaja Aira Hotti
Tarinoita Pöljältä
Nuorisoteatteri Vivates
Musiikkia
Petra Lisitsyn-Mantere, haitari ja laulu
Juhlapuhe, Elämänmenoa Pöljällä ja Ylä-Savossa
Aira Roivainen
Vapaata keskustelua
Musiikkia
Petra Lisitsyn-Mantere
Tilaisuuden lopuksi sukuseura tarjoaa kahvit.
Mahdollisuus tutustua Pöljän kotiseutumuseoon, Pöljän pysäkkiin ja suvun 1700-luvun kotiseutuun Lapinlahden Mikalla. Matkaa seurantalolta Mikalle on noin 5 km.
Ilmoittautumiset ja erityisruokavaliot 20.7. mennessä.
Pöljän seurantaloon sijaintiin ja sinne tuloon liittyvät tiedustelut
Mikkeli, Sodan ja rauhan museo Muisti la 29.7.2023 klo 12–17
Sukuseuran hallitus on päättänyt tammikuun kokouksessaan pitää kesän 2023 sukutapaamisen Mikkelissä Sodan ja rauhan museo Muistissa lauantaina 29.7.klo 12 alkaen (lounasmahdollisuus klo 11-12). Tarkempaa tietoa ohjelmasta kevään kuluessa.
KOTISIVU-UUDISTUS
Hyvä sukuseuralainen
Tervetuloa sukuseuran uusituille kotisivuille! Olemme vaihtaneet kotisivujen ylläpidon Yhdistysavaimelle. Uusi ohjelma vastaa aikaisempaa paremmin seuramme tarpeita. Sukusivujen osoite ei ole muuttunut.
Sivuston rakenne poikkeaa hieman aiemmasta, mutta sisällöt ovat pysyneet samoina. Kaikille avoimessa osiossa on tietoa yhdistyksestä, sen toiminnasta ja myytävistä tuotteista. Jäsenosiosta löytyy linkki sukurekisteriin, Roiva-lehdet sekä vuosikokousten pöytäkirjat ja uusimmat hallituksen kokouspöytäkirjat. Siirtyminen jäsenosioon muuttuu. Enää ei käytetä kaikille jäsenille yhteistä salasanaa. Jäsensivulle pääsevät vain yhdistyksen jäsenet omalla sähköpostiosoitteellaan ja luomallaan salasanalla.
Jokainen luo oman salasanan kirjautuessaan ensimmäisen kerran jäsensivuille. Klikkaa Etusivulta Jäsenosio. Tällöin aukeaa kirjautumislomake.
Käyttäjätunnus on aina jäsenrekisterissä oleva sähköpostiosoitteesi.
Kun olet ensimmäistä kertaa kirjautumassa jäsensivuille, sinun tulee luoda henkilökohtainen salasana. Toimi seuraavasti:
Klikkaa: Unohditko tai haluatko luoda salasanan? Seuraa ohjeita ja luo salasana. Salasanan tulee olla vähintään kuusi merkkiä. Hyvä salasana on vaikeasti arvattava eikä ole sama kuin jossain toisessa palvelussa.
Huom! Jos jäsenrekisterissä ei ole sinun sähköpostiosoitettasi, et pääse jäsensivuille. Jos olet käyttänyt ja käytät edelleen jonkun muun jäsenen sähköpostiosoitetta, niin sinun täytyy sopia salasanasta hänen kanssaan. Pidä huolta siitä, että meillä on jäsenrekisterissämme se sähköpostiosoite, jota aiot käyttää jäsenosion salasanana.
Hyvää Joulun odotusta ja rattoisia hetkiä seuramme uudistuneilla kotisivuilla toivottaa Aira Hotti sukuseuran puheenjohta.
Sukuseuran uusi hallitus
1.11.2022
Tekstiä
Tikkurilassa 23.7.2022 pidetyssä vuosikokouksessa sukuseura valitsi uuden hallituksen, jonka puheenjohtajana jatkaa Aira Hotti ja varapuheenjohtajana aloittaa Timo Karvi. Järjestäytymiskokouksessaan hallitus on valinnut sihteeriksi Irene Roivaisen, somevastaavaksi Aira Roivaisen ja muiksi jäseniksi Marja Kontkasen, Reijo Roivaksen ja Sirkka Vänskän.
VANTAAN VUOSIKOKOUS 23.7.2022
29.8.2022
Tekstiä
Sukuseuran vuosikokous Vernissassa
Roivainen-Roivas-Roivanen sukuseuran pitämään vuosikokoukseen Vantaalle Kulttuuritehdas Vernissan tiloihin kokoontui viime lauantaina (23.7.-22) niin tuttuja kävijöitä kuin uusia kasvojakin lähinnä pääkaupunkiseudulta. Joku huomasi tilaisuuden aikana, että seuran perustamisesta on kulunut 30 vuotta, onneksi oli varattu mansikkakakku kahvipöytään ja paikalla oli ainakin yksi seuran perustajajäsenistä Veli Roivainen. Tilaisuuden järjestäjänä ja isäntänä toimi Urho Roivanen.
Vuosikokouksen puheenjohtajana toimi Timo Karvi, kokous käsitteli sääntömääräiset asiat ja valitsi seuran hallituksen ja sille puheenjohtajan. Puheenjohtajana jatkaa Aira Hotti ja jäsenistä Aira Roivainen, Irene Roivainen ja Reijo Roivas. Uusina jäseninä aloittavat Timo Karvi Espoosta, Marja Kontkanen Vantaalta ja Sirkka Vänskä Helsingistä. Hallitus valitsi järjestäytymiskokouksessaan varapuheenjohtajaksi Timo Karvin, some-vastaavaksi Aira Roivaisen ja sihteeriksi Irene Roivaisen. Kolmivuotiskauden (2019-2022) jälkeen hallitustyönsä jättivät Mikko Roivainen, Olavi Roivainen ja Urho Roivanen, suuret kiitokset heille kaikille työstä sukuseuran hyväksi.
Vuosikokouksessa kuultiin Urho Roivasen alustus Vernissan historiasta, Aira Roivaisen alustus ”Sukuvika, kun suksi ei luista” eli miten esivanhempiemme elinolosuhteet ja kokemukset vaikuttavat meidän tapaamme kohdata haasteita elämässä. Reijo Roivaksen viihdyttävät musiikkiesitykset saivat kokousväen jalan vipattamaan, yhdessä laulettiin ”Käymme yhdessä ain, käymme aina rinnakkain”. Tilaisuuden lopuksi osallistujilla oli mahdollisuus tutustua kokouspaikan viihtyisään ympäristöön.
Kiitokset Urholle järjestelyistä ja kaikille osallistujille mukana olosta! Aurinkoista kesän jatkoa kaikille.
Tampereella 25.7.2022
Irene Roivainen